ENNAKKO: Viikonlopun helmi Lukko - Kirittäret Topteam-Areenalla
Naisten Superpesiskierroksen ehdoton helmi pelataan Rauman Topteam-Areenalla sunnuntaina, kun kiilaan juoksevat Rauman Lukko ja Kirittäret (Jyväskylä). Todellinen kärkiottelu, sillä joukkueet ovat sarjataulukossa peräkkäisillä sijoilla 1 ja 2. Nyt kannattaa saapua Topteam-Areenalle!
Lähtökohdat otteluun ovat mitä maukkaimmat. Lukko johtaa sarjaa ja Kirittäret seuraa toisena, yhden pisteen ja yhden ottelun vähemmän pelanneena. Molempien joukkueiden ulkopeli on ollut todella pitävää, sillä vastakkain on kaksi sarjassa vähiten juoksuja päästänyttä ulkokenttä. Näistä lähtökohdista voidaan olettaa, että ottelun tulee ratkaisemaan pienet marginaalit ja kumpi on parempi ratkaisupaikoissa.
- Tämä on meille todella hyvä mittari siitä missä mennään. Kirittäret on rankattu ennakoissa mestarisuosikiksi ja voittivathan he talvella SM-hallin kultamitalit. Nyt meidän pitää pystyä venymään, haastamaan sekä olemaan raaka ja raju, toteaa pelinjohtaja Ania lähtötilannetta peliin.
Kuten jo alkuun mainittiin, niin molempien joukkueiden ulkopeli on ollut todella pitävää. Lukkarit ovat isossa roolissa. Mielenkiintoista on nähdä, että miten Kirittärien nuori Noora Patrikainen kestää Topteam-Areenan yleisön lempeissä löylyissä. Lukon Jenna Kammi-Rahnasto on koko ajan parantanut peliään ja varmaa on se, että tähän peliin Jenna syttyy todenteolla ja pyrkii kaikin keinoin vaikeuttamaan Kirittärien sisäpeliä.
- Molempien joukkueiden ulkopeli on ollut rautaa ja osaamista löytyy. Se kumman räpylä kestää on vahvoilla. Sisäpelin onnistumisiin tarvitaan laadukkaita ja hyviä ratkaisuja. Mitään ei saa ilmaiseksi, lisää Ania ottelun ratkaisevia tekijöitä.
Sisäpelissä molemmilla on heittää kehiin vahvat ykköskärjet. Onkin mielenkiintoista nähdä löytyykö ottelun ratkaisija ykköskärjestä vai ratkeaako ottelu kakkoskärjen tekemiseen? Tämä jää nähtäväksi.
Nyt on tarjolla naisten Superpesiksen viikonlopun todellinen helmi. Tätä ei kannata missata! Tule mukaan kannustamaan Lukko voittoon. Ollaan yhdessä kotijoukkueen 13.pelaaja!
Naisten Superpesis:
su 7.6. klo 17:00 Rauman Lukko – Kirittäret (Jyväskylä) Topteam-Areenalla
Feran edustusjoukkueen Lukon peleissä voit voittaa ikimuistoisen matkan itä-länsi -otteluun! Veikkauksen Voittajakatsomo sisältää parhaat paikat, fanituotteet, legendojen vierailut ja mahtavan tunnelman.
Tiesitkö muuten, että Feran juniorit ovat saaneet suoraa seuratukea Veikkauksen tuotosta? Muista aina Veikkauksen nettipelejä pelatessa käyttää seuraavaa linkkiä:
http://www.fera.fi/veikkaus
Fera ry