Fera palkittiin Satakunnan Urheilugaalassa
Feran hieno pesiskausi 2014 sai jatkoa vielä tänään, kun seura vastaanotti vuoden urheilumarkkinointiteko palkinnon Porissa pidetyssä Satakunnan Urheilugaalassa.
- Hieno osoitus seuralle. Olemme monella sektorilla menneet eteenpäin. Yksi painopistealue toiminnassamme on ollut tiedotuksen ja viestinnän kehittäminen, kertoo toiminnanjohtaja Mikko Virtanen.
Palkinnon perusteina olivat monipuolinen tiedottaminen eri medioissa ja toukokuussa järjestetty koululaisottelu, seuran tiedottaminen on aktiivista ja säännöllistä sekä lisäksi seura on esillä hyvin myös printtimediassa. Fera ja sen naisten Superpesisjoukkue Rauman Lukko oli esillä printtimediassa toiseksi eniten (palstamillimetrit) kaikista Superpesisjoukkueista. Näistä iso kiitos kuuluu myös Marva Medialle ja sen toimittajille sekä Rauman opetus- & kasvatustoimelle ja opetusjohtaja Hanna Viljanen-Lehdolle.
- Palkinto kuuluu koko tiedotustiimille. Tiedottaminen on kovaa työtä, jota kukaan ei pysty hoitamaan yksinään vaan siihen tarvitaan isompi joukko tekijöitä, sanoo Virtanen tiedotustiimin toiminnasta.
- Olemme saaneet aikaiseksi paljon viime vuosina. Toivottavasti nämä huomionosoitukset kannustavat meitä eteenpäin ja teemme asiat entistä paremmin, lisää Virtanen.