Feralla alkaa maanantaina finaalipaikan metsästys!

Tyttöjen Superpesiksen jatkosarja on saatu päätökseen ja Fera lähtee kolmospaikalta hakemaan finaalipaikkaa Seinäjoen Maila-Jussien kustannuksella. Välieräsarja alkaa maanantaina ja on jommallekummalle heti perjantaina katkolla.


Finaalipaikkaan riittää vain kaksi voittoa, joten maanantaina on Seinäjoella tosi kyseessä. Fera saa matkaan parhaan ryhmänsä ja lähtee haastamaan kotijoukkuetta omien vahvuuksien kautta.

- Lähdetään nöyrin mielin haastamaan Maila-Jusseja. Emme ole millään tavalla ennakkosuosikkeja näissä välierissä. Meillä on vahvuutena ulkopeli, etenkin nyt kun saatiin kaikki pelaajat kehiin, pelinjohtaja Mika Takalahti pyörittelee.

Kumpikin joukkueista on hurjassa otteluruuhkassa, mikä luonnollisesti ei saa näkyä maanantain kohtaamisessa. Osalle pelaajista maanantaina on peräti kuudes ottelu kahdeksan päivän sisään.

- Molemmat joukkueet ovat kovassa otteluruuhkassa ja se voi joskus näkyä myös suorituksissa. Me emme kuitenkaan valita asioista, vaan lähdetään mittaamaan tasoa Seinäjoelle ja perjantaina pelataan kotona. Muuta ei vielä ennakkoon tiedetä, Takalahti summaa.

 

Perjantaina finaalipaikka katkolla Otanlahdessa

 

Lyhyessä sarjassa maanantain ottelun voittava joukkue pääsee yrittämään sarjan katkaisua jo heti seuraavassa ottelussa Otanlahdessa. Perjantaina 23.8. kello 17:30 alkavassa ottelussa joka tapauksessa yleisön tuki tulee tarpeeseen.

Otanlahdessa on alkanut olla todellista pesäpallokulttuuria. Lehtereiltä annetaan tuki joukkueelle ja painetta vastustajalle. Hallitsevan Suomen mestarin kohdalla tosin ajoittain hieman vaisummat otteet jatkosarjan muutamassa ottelussa ovat kirvoittaneet hieman negatiivisempaakin palautetta yleisöstä.

Vuosi sitten Feran otteluita seurasi äänekkäästi kannustavia raumalaisen pesäpalloilun ystäviä ja nyt perjantaina jos joskus, on jälleen tuki tarpeen.

- Odotukset meidän menestykselle ovat olleet kovat, mutta toivottaisiin viime kauden kaltaista rumpuryhmää nimenomaan kannustamaan meitä välierissä. Haukkumalla meistä ei parasta saa irti, se on varma! Takalahti täräyttää.

Maanantaina 19.8. klo 17:30 Seinäjoen Maila-Jussit vs. Fera
Perjantaina 23.8. klo 17:30 Fera vs. Seinäjoen Maila-Jussit, OTANLAHTI


Matti Airola, Fera ry
 

Edellinen
Edellinen

Fera avasi välierät voitolla – perjantaina Otanlahdessa finaalipaikka katkolla

Seuraava
Seuraava

Kirittärille toinen voitto – pelit jatkuvat heti sunnuntaina