Jokiset palaavat kotiin
Rauman Lukon naisten Superpesisjoukkueen rakentaminen jatkuu hyvää tahtia kohti kauden 2016 koitoksia. Aikaisemmin kuusi pelaajasopimusta julkaissut Lukko on nyt solminut kuusi lisäsopimusta, jotka kaikki ovat seuran omia kasvatteja.
Niina ja Laura Jokinen palaavat kasvattajaseuraansa pienen tauon jälkeen. Sisarukset ovat pelanneet viime kaudet Kankaanpään Mailan riveissä ja sitä ennen Köyliön Lalleissa. Nyt vihdoin oli otollinen aika paluulle kasvattajaseuraan.
Niina on kokenut pelaaja. Hän osoitti viime kaudella olevansa johtava pelaaja, joka ei kaihda vastuuta ja tiukkoja paikkoja. Niina pelasi isossa roolissa Kankaanpään Mailan nousijajoukkueessa. Hihassa näkyi suurimman osan kaudesta numero 3. Hän keräsi kaikkiaan 124 kärkilyöntiä runkosarjassa onnistumisprosentin ollessa 64,25. Lyötyjä juoksuja kertyi 1+14 = 15 sekä tuotuja 19. "Nipa" pelaa ulkopelissä kopparin tontilla. Niina on pelannut viimeksi Raumalla kaudella 2007. Hän omaa Superin kokemusta myös Pesäkarhujen paidasta.
Viime viikonloppuna valtakunnallisella pesäpallon päätösristeilyllä naisten Superpesiksen kauden 2015 Vuoden Tulokas -palkinnolla palkittu Laura Jokinen palaa myös kasvattajaseuraansa. Laura tulee olemaan isossa roolissa ensi kauden joukkueessa, sillä hän omaa yhdet sarjan nopeimmista jaloista. Viime kaudella Laura kirmasi kotipesän turvaan 42 kertaa runkosarjassa. Lauran rooli ulkopelissä on polttolinjalla.
Superpesiksen harjoitusrinkiin liittyvät mukaan Venla Olli, Kati Tanhua, Venla Tanhua sekä Henna Suominen. Tällä hetkellä harjoitusringissä on mukana kaikkiaan 12 pelaajaa. Seura jatkaa vielä neuvotteluja muutaman pelaajan kanssa. Tavoitteena on, että joukkue on valmiina lokakuun puolivälissä.
- Niinan ja Lauran paluu Raumalle on hieno asia. Molemmat tuovat vahvan panoksen niin etenemisvoimaa kuin taitoa joukkueen sisäpeliin. Hienoa, että omat kasvatit palaavat pitkän kierroksen jälkeen kasvattajaseuraan. Kokeneempien omien kasvattien lisäksi, että seuran vahvasta juniorityöstä löytyy jälleen uusia lahjakkuuksia, kun Venlat, Kati ja Henna liittyvät Superin harjoitusrinkiin. Nämä tytöt tulevat olemaan varmasti tulevaisuudessa vastuunkantajia naisten joukkueessa, toteaa Lukon pelinjohtaja Antti Yli-Saunamäki.
Fera ry