Rauman Lukko naisten Superpesiksen kolmospaikalta tauolle

Kevätkausi on naisten Superissa saatu päätökseen ja raumalaisittain kelpaa juhannustaukoa lähteä viettämään. Sunnuntaina kevätkauden päättäneessä ottelussa kaatui helsinkiläinen Roihu puhtaasti 2-0 (5-3, 3-2).


Upeasti yli kuudensadan katsojan edessä pelatussa ottelussa Roihu aloitti kovaa, mutta Lukon henkinen kantti kesti. Avausvuoroparissa vieraat pitivät ensin Lukon nollilla, jonka jälkeen sisävuorossaan löivät peräti kolme juoksua.

Kauden superpesisdebyyttinsä loukkaantumisen jälkeen tehnyt Meea Lehtinen aloitti Lukon kirin lyömällä Elina Perkiömäen kotiin. Samassa vuoroparissa mailassa onnistuivat myös Anni Harjunen ja Emilia Itävalo. Juoksujen tuojina olivat Miia Karppanen ja Perkiömäki toistamiseen.

Roihu ei enää avausjaksolla juoksuja saanut, ja jaksovoitto ratkesi kun neljännessä vuoroparissa Tiina Andreasen löi kaksi juoksua. Kotiin kipittivät Itävalo ja Hanna Väisänen.

Tauon jälkeen Lukko otti otteen pelistä heti, ja karkasi 3-0-johtoon Sini Stranderin lyötyä kahdesti etenijän kotiin ja Itävalon kerran. Juoksut toivat Iida Ranne, Mirka Rintamäki ja Karppanen.

Roihu kavensi vielä kahdella juoksulla, mutta eivät enempää. Tasoihin asti vieraat eivät päässeet, joten Lukolta jäi neljännen tasoittavakin käyttämättä ja täydet sarjapisteet jäivät Raumalle.

- Nyt parin pelin aloitus ulkona ei ole ollut niin hyvää, kuin alkukauden muissa peleissä. Hyvä kuitenkin että saatiin omalla sisävuorolla lyötyä pinnoja, Rauman Lukon ykköspalkittu Iida Möttönen pohti.

- Ei tämä kaunista pesistä ollut, mutta tärkeintä on, että saimme kolme sarjapistettä, Möttönen summasi.

 

Edessä juhannustauko

 

Rauman Lukon pelinjohtaja Petri Kaijansinkko huokui tyytyväisyyttä ottelun lehdistötilaisuudessa. Ottelun voitto ja kolme sarjapistettä miellyttivät, mutta isommassa kuvassa on suurempaankin tyytyväisyyteen syytä.

- Tänään puristusta löytyi alussa 0-3-tappiotilanteessa, vaikka se ei ainakaan ennakkosuosikin asemassa ole helppo paikka, Kaijansinkko kehaisi.

- Kolme pistettä pelistä on hyvä, ja äärimmäisen tyytyväinen olen, kun kokonaisuutta katsotaan. Olemme saaneet 19 pistettä kymmenestä ottelusta. Tänään nähty Meean (Lehtinen) paluu oli myös hieno juttu totta kai.

Naisten Superpesis jäi sunnuntain kierroksen jälkeen pienelle juhannustauolle. Tositoimiin Rauman Lukko palaa Hämeenkyrössä pelattavassa vierasottelussa keskiviikkona 25. kesäkuuta. Seuraava kotiottelu Topteam-Areenalla on saman viikon sunnuntaina, jälleen Roihua vastaan 29. kesäkuuta. Tauolle Lukko jää hyvistä asemista.

- Sarjan kolmannelta sijalta kelpaa lähteä juhannustauolle, onhan siihen oltava tyytyväinen. Tauko tulee hyvään paikkaan, sen aikana huilataan sekä harjoitellaan, ja jatketaan paremmassa vireystilassa tauon jälkeen, Petri Kaijansinkko tuumasi.
 

Matti Airola (Twitter: @MattiAirola)
Fera ry, tiedottaja

 

Ottelun tilastot - klikkaa tästä!

Edellinen
Edellinen

KUVAGALLERIAT: Lukko-Roihu ottelun kuvat kahdessa galleriassa (päivitetty)

Seuraava
Seuraava

Lukko kartutti pistetiliä yhdellä, ja siirsi katseet sunnuntaiseen kotiotteluun