Rauman Lukko varmisti kotiedun lauantaina alkaviin pudotuspeleihin!
Naisten Superpesiksen runkosarja on päättymässä ja tulevana lauantaina alkavat pudotuspelit. Sunnuntaina Pesä Ysit kotikentällä kohdannut Lukko varmisti 2-1-voitollaan (2-6, 14-2, 3-2) arvokkaan kotiedun. Voitto oli Lukolle jo viides putkeen.
Ottelu alkoi raumalaisittain harmittavasti, sillä Pesä Ysit karkasi kahden ensimmäisen sisävuoronsa aikana jo 0-4-karkumatkalle. Lukko kavensi yhdellä, mutta vierailija kiristi ruuvia vielä pykälän ja vastasi kahdella. Lopulta Lukon toinen kavennusjuoksu jäi kosmeettiseksi, kun jaksovoitto kirjattiin lappeenrantalaisille lukemin 2-6. Lukon molemmat juoksut löi Tiina Andreasen. Tuojina olivat Hanna Väisänen ja Mirka Rintamäki.
Toiselle jaksolle Lukko löysi oikean sävelen ja oli täysin pitelemätön. Hurjat 14 juoksua jaksolla lyönyt kotijoukkue sai onnistumisia laajalla rintamalla ja jänne kesti myös Supervuoroparissa, jossa kolme tehtyä riitti Pesä Ysien kahta vastaan.
Jälkimmäisen jakson avausvuoroparin jälkeen tilanne oli vielä tasainen, kun lukemat taululla olivat 2-1. Toinen Lukon sisävuoro toi neljä juoksua lisää ja kolmas peräti seitsemän ja edessä oli Supervuoropari.
Toisella jaksolla kovimmat tehot löi Sini Strander. Monipuolisilla lyönneillä tuli yhteensä kuusi juoksua. Avausjaksolla kertaalleen menestyksekkäästi kotipesään juossut Väisänen kipitti vielä peräti viisi kertaa kentän ympäri ja kotiin asti.
Supervuoroparissa Lukko aloitti sisältä ja teki hienot kolme juoksua pyörittämällä kahteen kertaan lyöntiruletin läpi. Iida Möttönen löi kaikki kolme Lukon pinnaa. Ykköskärki Miia Karppanen toi kaksi ja Mirka Rintamäki yhden.
Pesä Ysit pääsi lähelle, mutta ei aivan rinnalle. Joukkue löi kaksi kertaa etenijän kotiin upeilla välilyönneillä, mutta Lukko onnistui tekemään tarvittavat kolme paloa ykköspesälle.
Lukon leirissä voittoon oltiin luonnollisesti tyytyväisiä. Ykköspalkittu Hanna Väisänen tuumasi, että kotietu on etenkin henkisesti tärkeä. Pelinjohtaja Petri Kaijansinkko sanoi myös, että tästä on hyvä jatkaa eteenpäin.
- Tänään tuli harjoiteltua voittamista. Keskiviikkona Helsingistä lähdetään vielä ottamaan pisteitä, Kaijansinkko päätti, ja myönsi kotiedun saamisen olevan iso juttu.
Raumalla kotiedun turvin runkosarjan jälkeen pudotuspeleihin on lähdetty seuran Superpesishistorian aikana vain kerran aiemmin. Lähtökohdat kauden huipennukseen ovat siis hyvät. Tosipelit alkavat lauantaina, jolloin Lukko aloittaa pelinsä Topteam-Areenalla Otanlahdessa. Vastustaja selviää keskiviikkona pelattavan viimeisen runkosarjan kierroksen jälkeen.
Topteam-Areenalla vielä kaksi tyttöjen Superpesiksen ottelua ennen lauantain playoff-avausta
Otanlahdessa sijaitsevalla Topteam-Areenalla pelataan vielä maanantaina ja tiistaina kovat tyttöjen Superpesiksen jatkosarjan ottelut. Molemmat pelit alkavat kello 18:00. Vastustajana on maanantaina Vuokatin Veto ja tiistaina Oulun Lippo Juniorit. Tervetuloa kannustamaan myös Feran flikat voittoihin!
Matti Airola (Twitter: @MattiAirola)
Fera ry, tiedottaja
TSU: Fera vs. Vuokatin Veto – Maanantai 11.8. klo 18:00
TSU: Fera vs. Oulun Lippo Juniorit – Tiistai 12.8. klo 18:00
NSU Puolivälierät: Rauman Lukko vs. ? – Lauantaina 16.8.