Superpesisjoukkue leireili viikonloppuna

Rauman Lukon naisten superpesisjoukkueen leiriviikonloppu onnistui viikonvaihteessa erinomaisen hyvin. Kuluvan talven aikana joukkue kokoontuu perusharjoittelun ohessa yhteensä kymmenen kertaa leiriviikonloppuun ja nyt vietetty leiri oli järjestyksessään toinen.



Viikonlopun teemana oli voittaminen. Aiheesta käytiin keskusteluja, pidettiin palavereita ja tavoiteltiin voittavia suorituksia yksittäisissä harjoitustilanteissa henkilökohtaisella tasolla. Lisäksi viikonlopun sisällön yksi merkittävimmistä asioista olivat nopeustestit.

"Olen erittäin tyytyväinen pelaajiemme heittäytymiseen yhteisen asian hyväksi. Joukkueessa on hyvä ilme, tekemisen meininki, aito yritys tehdä parhaansa ja voittaa tilanteita harjoituksissa. Tästä ryhmästä on muodostumassa joukkue, jossa on luonnetta ja sielua.

 

Kiitettävä arvosana koko ryhmälle.

Nopeustestit ovat aina mielenkiintoinen asia pesäpallojoukkueessa, niin nytkin. Pelaajien tekemät tulokset olivat lupauksia antavia, meillä on eväät pelata pesistä, jossa nopeus antaa mahdollisuuksia monipuoliseen sisäpeliin unohtamatta kuitenkaan ulkopelin isoa merkitystä. Juuri räpyläasioissa kiinnitimme viikonloppuna huomiota tilanteiden voittamiseen ", pelinjohtaja Petri Kaijansinkko summaa viikonloppua.

Seuraavan kerran Lukon superpesisjoukkue leireille jo kahden viikon kuluttua.

Edellinen
Edellinen

Liity Feran Kannustajaksi Keulan sivuilla

Seuraava
Seuraava

ESITTELYSSÄ: Jenna Kammi-Rahnasto