Superpesisjoukkueella edessä viides yhteinen leiriviikonloppu
Tänään alkaa järjestyksessään viides leiriviikonloppu. Leiriviikonloppu on ensimmäinen kerta, kun joukkue kokoontuu kokonaisuudessa yhteen ilman Petri Kaijansinkkoa, joka yllättäen viikko takaperin irtisanoutui pelinjohtajasopimuksesta. Tällä hetkellä vetovastuu valmennuksesta on näin ollen kaksikolla Mäki ja Pasanen.
"Kevättä päin mennään kovaa vauhtia, päivät pitenevät. Pesäpalloilijalle tammikuu on kiireistä harjoitteluaikaa. Näin on myös Lukon naisten superpesisjoukkueelle, joka viettää totutusti leiriviikonloppua hyvissä harjoitusolosuhteissa Raumalla. Vaikka valmennuspuolella on yksi merkittävä aukko paikattavana, tulemme viemään leirin läpi lähestulkoon suunnitellusti. Ainoastaan palavereja on tietoisesti karsittu”, Lukon kakkospelinjohtaja Sami Mäki valottaa.
"Pientä flunssa-aaltoa lukuun ottamatta koko joukkue on täydessä iskussa. Kaiken kaikkiaan tulemme tekemään viikonlopun aikana yhteensä neljä lajitreeniä, joissa panostetaan lajinomaisiin taitoihin niin sisä- kuin ulkopelissä. Lisäksi vietämme aikaa yhdessä mm. joukkueen sisäisen keilamestaruuskilpailun merkeissä. On tärkeätä saada joukkue yhteen ja jatkaa työntekoa normaaliin tapaan viimeaikaisista haasteista huolimatta", Mäki jatkaa.
Sami Mäki
valmentaja / kakkospelinjohtaja