Tyttöjen Superpesiksessä Feralla alkulohkon viimeinen ottelu
Feran B-tytöt matkaavat maanantaina Loimaalle, jossa joukkueella on edessä kamppailu Loimaan Palloilijoita vastaan. Raumalaisilla on ottelussa selkeä tavoite, täyden kolmen sarjapisteen saalistaminen toisi jatkosarjaan yhden kotiottelun lisää.
Tyttöjen Superpesiksen sarjaohjelma koostuu alkulohkoissa pelattavasta runkosarjasta, yhdistetystä jatkosarjasta ja pudotuspeleistä. Alkulohkoissa kaudella 2014 pelaa yhteensä 24 joukkuetta, joista kymmenen parasta selviytyy jatkosarjaan.
Jatkosarja pelataan kymmenen joukkueen kesken yksinkertaisena sarjana. Alkulohkoissa saavutetut sijoitukset määräävät, että mitkä vastustajat mukaan selvinnyt joukkue kohtaa kotiotteluissa, ja mitkä vierasotteluissa. Lisäksi viidelle parhaalle on tiedossa viisi kotiottelua, kun viisi huonoiten sijoittunutta pelaavat vain neljä kotiottelua ja viisi vierasottelua.
Loimaan Palloilijat ei selvinnyt jatkoon, joten maanantain ottelussa kotijoukkueella ei ole enää panosta. Feralla panosta riittää. Jatkopaikka on jo varma, mutta puhdas voitto toisi Feralle selkeän edun jatkosarjaan.
- Kolmen pisteen voitolla olisimme paras lohkokakkonen, jolla saisimme samat edut kuin lohkoykköset, eli viisi kotipeliä ja neljä vieraisiin. Sitä lähdetään tavoittelemaan, Mika Takalahti summasi edellisen ottelun jälkeen.
Maanantaina 7.7. kello 18:00 tyttöjen Superpesiksen alkulohkon päätöskierros: Loimaan Palloilijat B vs. Fera B. Ottelua voit seurata esimerkiksi Bittilähteen loistavasta livepalvelusta. Klikkaa tästä!
(Ottelu päivittyy listaan hieman ennen alkua)
Matti Airola (Twitter: @MattiAirola)
Fera ry, tiedottaja