Uutiset

Uutiset Toni Lehtinen Uutiset Toni Lehtinen

B-tytöillä tuliaisina pronssimitallit Lapualta

Tyttöjen superpesisjoukkue palasi näin vuoden tauon jäkeen taas mitalli kantaan.

Tyttöjen superpesisjoukkue palasi näin vuoden tauon jäkeen taas mitalli kantaan.


Sunnuntai:

Pronssiottelu Kempele-Rauma 1 - 2k (2-6, 3-1, 0-0, 1-2) => Pöytäkirja

Lapua-Rauma 0 - 2 (2-3, 4-7) => Pöytäkirja

Lähdimme Lapualle nuorella joukkueella, jonka tavoitteena oli kovemmat pelit ja vastustajien haastaminen. Mitalipelit olivat kaikilla silti takaraivossa..
Ensimmäisen pelin jälkeen hyvinkäätä vastaan näytti siltä, että kotimatka on lähempänä kuin odotimme. Peli kerrallaan parannettiin suorituksia ja ennen kaikkea asennetta. Viimeisissä peleissä joukkue oli jo hitsautunut lähes täydellisesti yhteen, voitontahto oli korkeammalla kuin koskaan, eikä mitään tai ketään puuttunut.
Viikonloppuun mahtui myös "syöksykoppeja" hyvinkääläisten tapaan, sekä ennennäkemättömiä tuomarifarsseja. Pelinjohtaja Juho Luoma sai myös ensimmäistä kertaa nähdä keltaista "pitkällä" valmentajaurallaan.
SM-pronssimitalit kaulassa on loistava lähteä odottamaan kesän pelejä!

Lauantai:

Turnaus alkoi jo jo aamupäivän puolella aikatauluista myöhässä??

Rauma-Hyvinkää 0 - 1 (2-3, 2-2) => tiukka hyvä taistelu, joka päättyi harmittavasti epäselvän tulkinnan jäkeen Hyvinkään eduksi. "No toisaalta jakso olisi pitänyt hoitaa oikeesti omalla tekemisellä jo ennen tuomarien tulkinta kömmähdystä"  -totesi 2.pelinjohtaja Andreasen. Katseet kohti seuraavaa koitosta ja pyritään hoitamaan homma kotiin omalla tekemisellä.

Pori-Rauma 0 - 1 (0-8, 1-1) => Eka jakso suorastaan murskaava 0-8 ei jättänyt mitään selittelyn sijaa. Toinen jakso yllättävän tahmeeta sisällä. Jostain syystä ensimmäisen jakson lyöntivoima jäi puuttumaan ja piste menetys oli tosiasia. Sunnuntaina aamun pelissä vastassa Lapuan Virkiä, joka on kaaduttava 3 pisteen arvosta mikäli mitallipeleihin mielitään. Ja mahdollisen voiton jäkeen ollaan siinä tilanteessa, että pidetään peukkuja PORILAISILLE :)

 

Perjantai:

Joukkue lähtee Lapualle haastamaan ennakko suosikkeja!

Seinäjoelta kotoisin oleva Feran uusi pelinjohtaja Juho Luoma pääsee lähtemään turnaukseen luottavaisin mielin. Alla on alkuturnauksessa tammikuussa Porissa pelatut kolme hyvää harjoituspeliä.

-Kiva päästä kotikonuille näyttämään nyt kyntensä myös viuhkan varressa, totesi Juho palaverissa joukkueen vanhemmille.

Lopputurnaukseen samaan lohkoon tuli järjestävä seura Lapuan Virkiä, Pesäkarhut Porista ja Hyvinkään Tahko.

Pelinjohtaja Juho Luoman haastattelu alkuturnauksen jälkeen YouTubessa

B-tyttöjen Halli-SM pelataan näin: http://www.pesis.fi/kilpailu/halli-sm/

 

Otteluiden live seuranta: http://www.pesistulokset.fi/cgi-bin/tilastot/online3.py?data=27-6-15

Lopullinen sarjataulukko

 

Halli-SM pronssijoukkue Lapualla 2016 Fera B-tytöt

Susanna Uusitalo "C, Venla Tanhua, Venla Olli, Annika Jalo, Minna-Mari Löytökorpi, Heini Viitanen, Sonja Valtanen, Milla Suotunen, Julia Valtanen, Tinja Töyrylä, Henna Suominen, Aurora Mäkinen ja Mette Henriksson.

Pelinjohtajina Juho Luoma ja Tiina Andreasen. Huoltaja Hannele Töyrylä-Jokinen.

Kuljetus/ "tulospalvelu": Lyttylän Liikenne/  Vesa Jokinen

ONNITTELUT KAIKILLE !

Lue lisää
Uutiset Toni Lehtinen Uutiset Toni Lehtinen

Lukon kesän pelipaitoja nyt tilattavissa!

Uutta Lukko pesis faneille! Nyt mahdollisuus tilata ensi kesän pelipaita hintaan 60€ (nimi painatuksella). Paitoja saa koossa XS-XXXL. Lisäksi jäljellä olevat vanhat Lukko puvut (paita+housut) myydään hintaan 30€. Aina kettu logollisista lähtien. Sitovat tilaukset uusista paidoista fera@fera.fi tai Feran toimistolla.

Uutta Lukko pesis faneille! Nyt mahdollisuus tilata ensi kesän pelipaita hintaan 60€ (nimi painatuksella). Paitoja saa koossa XS-XXXL. Lisäksi jäljellä olevat vanhat Lukko puvut (paita+housut) myydään hintaan 30€. Aina kettu logollisista lähtien. Sitovat tilaukset uusista paidoista fera@fera.fi tai Feran toimistolla.


Tiedustelut ja tilaukset sähköpostilla fera@fera.fi

Kirjaa tilaukseen oma nimi, puhelinnumero ja sähköposti sekä pelipaidan koko, väri ja siihen painettava nimi. 

Lue lisää
Uutiset Toni Lehtinen Uutiset Toni Lehtinen

Kaisa-Maija Rosvall jatkaa Lukossa

Lukon Superpesisjoukkue sai puuttuvan palasensa, kun Kaisa-Maija Rosvallin tuumaustauko palautti kipinän pesäpalloon.

Lukon Superpesisjoukkue sai puuttuvan palasensa, kun Kaisa-Maija Rosvallin tuumaustauko palautti kipinän pesäpalloon.


Syksyllä vakaasti pelikentät taakseen jättäneelle Kaisa-Maija Rosvallille irtiotto pesäpallosta palautti intohimon lajiin. 

- Olin syksyllä ja vielä joulunakin vakaasti sitämieltä, että tämä oli tässä. Kuitenkin tässä viime viikkoina on tullut sellainen tunne, etten halua luopua joukkueurheilun iloista ja suruista, Rosvall toteaa. 

Rosvall liittyy joukkueen harjoitteluun mukaan viikon päästä järjestettävällä leirillä lajileirillä. 

- Hienoa saada Kaisis takaisin joukkueeseen. Kun tuli tietoon, että tälläinen mahdollisuus on olemassa, niin asiat saatiin sujumaan hyvinkin nopeasti. Erityiskiitos lähialueen yrityksille, jotka olivat mahdollistamassa näinkin nopeaa sopimuksen syntymistä, iloitsi pelinjohtaja Antti Yli-Saunamäki 

Vaikka lopputurnauspaikka Joensuussa jäi Lukon joukkueelta haaveeksi, niin pelinjohtaja Yli-Saunamäki odottaa tulevaa pesiskautta innolla.

- Meillä on paljon uusia pelaajia ja palasia, joten joukkueen hioutuminen vaatii aikansa. Kyllä nyt uskaltaa sanoa, että on kasassa yksi kaikkien aikojen raumalaisista pesäpallojoukkueista, joka voi edetä kesällä kuinka pitkälle tahansa.

 

Katso aiheeseen liittyvä video YouTubesta

Lue lisää
Uutiset Toni Lehtinen Uutiset Toni Lehtinen

Uusi Markkinointivastaava aloittaa Ferassa

Fera vahvistaa taustajoukkojaan uuden markkinointivastaavan aloittaessa työnsä seuran myynnin ja markkinoinnin kehittämisessä.

Fera vahvistaa taustajoukkojaan uuden markkinointivastaavan aloittaessa työnsä seuran myynnin ja markkinoinnin kehittämisessä.


 

Fera vahvistaa taustajoukkojaan Julia Falckin liittyessä organisaatioon. Falckin tehtäviin kuuluu seuran myynnin ja markkinoinnin kehittäminen. Falck on pitkänlinjan feralainen. Hän on aiemmin toiminut seurassa pelaajana ja myöhemmin Feran johtokunnan jäsenenä.


- Mielenkiinnolla odotan uutta projektia. Haasteita varmasti riittää, mutta hyvällä fiiliksellä aloitan uuden projektin.


Aiempaa työkokemusta hänellä on paikallismedian yritysmyynnistä useamman vuoden ajalta. Falck valmistuu keväällä Satakunnan ammattikorkeakoulusta ylemmän liiketalouden tutkintoon (MBA).


- Raumalainen pesäpallo on hyvässä nosteessa. Viime vuoden loistavat yleisömäärät sekä joukkueen menestys antavat hienon pohjan työskennellä kasvattajaseuran toiminnassa.


- Päävastuullani on yritysmyynnin kasvattaminen sekä kumppanuustoiminnan kehittäminen. Lisäksi haluan olla ideoimassa ottelutapahtumaa entistä viihdyttävämmäksi kokonaisuudeksi, Falck kertoo.


Falck aloittaa tehtävässä 15.2. Hänet tavoittaa julia.falck@fera.fi tai puhelimitse 040 728 0076.

Lue lisää
Uutiset Toni Lehtinen Uutiset Toni Lehtinen

Tule meille töihin - Fera hakee kesätyöntekijöitä!

Fera hakee kuutta yli 16- vuotiasta nuorta (synt. -00 tai aikaisemmin) kesätyöntekijää, joiden työ painottuu kesä-heinäkuulle. Työtunteja ohjaajille kerääntyy yhteensä noin 120 tuntia.

Fera hakee kuutta yli 16- vuotiasta nuorta (synt. -00 tai aikaisemmin) kesätyöntekijää, joiden työ painottuu kesä-heinäkuulle. Työtunteja ohjaajille kerääntyy yhteensä noin 120 tuntia.


Kaikki Feran kesätyöntekijät ovat ohjaajina kesäkuussa järjestettävässä pesiskoulussa. Kesätyöntekijät tulevat myös toimimaan ohjaajina kesän aikana järjestettävissä Lady-pesiksessä sekä Korttelipesis-toiminnassa. Työ sisältää myös toimistotyötä sekä ottelutapahtumissa avustamista.

Kesätyöntekijät koulutetaan tehtäviinsä ja he saavat ohjausta ja neuvontaa myös käytännön työssä.

Kesätyöntekijöillä on tuntipalkka (7,50€ / tunti). Palkka maksetaan tehdystä työstä työtuntien mukaan.

Kesätyöntekijäksi pyrkivän tulee tehdä kirjallinen hakemus. Hakemuksessa tulee ilmetä hakijan nimi, syntymäaika, osoitetiedot, aikaisempi ohjaajakokemus, ohjaajakoulutukset, sekä perustelut miksi haluaa kyseessä olevaan tehtävään. Hakemuksessa voi ilmoittaa mahdollisuuden oman auton käyttöön.

Palauta työhakemuksesi viimeistään perjantaina 26.2.2016 mennessä joko Feran toimistoon, Urheilukatu 13, 26100 Rauma tai sähköpostilla marianne.vataja@fera.fi.

Ohjaajat valitaan tehtäviin maaliskuun alussa ja valituille ilmoitetaan henkilökohtaisesti.

Lisätietoja: Nuorisopäällikkö Marianne Vataja, marianne.vataja@fera.fi tai p. 0505335498.

Lue lisää
Uutiset Toni Lehtinen Uutiset Toni Lehtinen

Haastajat kaatoivat Mynämäen

Nuorekas haastajaryhmä pääsi näyttämään taitojaan lauantaina Talviharjoitteluhallissa. Mynämäki kaatui 1-0(3-3,4-2)+K 3-0

Nuorekas haastajaryhmä pääsi näyttämään taitojaan lauantaina Talviharjoitteluhallissa. Mynämäki kaatui 1-0(3-3,4-2)+K 3-0

Lukon Superpesisjoukkueesta ja Feran B-tyttöjoukkueen pelaajista kasattu haastajaryhmä kokoontuu ensimmäistä kertaa, kun se kohtaa lauantaina harjoituspelissä Mynämäen Vesan ykköspesisjoukkueen. 

- Haastajaryhmän tavoitteena on pyrkiä kaventamaan Superpesiksen ja juniorijoukkueiden välistä kuilua ja tarjoamaan pelaajille omia kovatasoisempia pelejä, kertoo joukkueen pelinjohtaja Antti Yli-Saunamäki

Haastajaryhmä on uusi kokonaisuus raumalaisessa pesäpalloilussa. Joukkue toimii omien joukkueiden rinnalla ja sen tarkoituksena on pelata vuoden aikana 4-5 peliä, joissa pystytään seuran puolesta tarkkailemaan yksilöiden kehittymistä ja asennoitumista pelaamiseen. Lauantain kokoonpanosta peräti 11 pelaajaa on Feran omia kasvatteja. Joukkueen keski-ikä on 17-vuotta. Joukkueen kuopuksena 01-syntynyt Julia Valtanen.

- Lisäksi Superpesisjoukkueen ringissä olevat ja niissä peleissä pienemmälle roolille jäävät pelaajat saavat näyttöpaikkoja suuremmalla vastuulla myös Superin pelejä silmälläpitäen, Yli-Saunamäki jatkaa.

 

Kokoonpanot otteluun:

1. Kati Tanhua 3v        0/1

2. Heini Viitanen 2p    0/1

3. Venla Olli 3k        1+1/2

4. Jessi Vatanen 1v     1/0

5. Henna Suominen S  3/0

6. Venla Tanhua L

7. Riina Juntti 2v

8. Susanna Uusitalo 3p

9. Tinja Töyrylä 2k

 

10. Julia Valtanen         1/0

11. Maija Löytökorpi      0/2

12. Jessika Sihvonen   0/1

 

PJ: Antti Yli-Saunamäki

2PJ: Tiina Andreasen

 

Mynämäki:

1. Henna Nurmi   0/1

2. Mari-Ann Lehtinen  0/2

3. Maria Kitola       0/1

4. Jaana Majamäki  2/1

5. Mirjami Raitanen  1/0

6. Sini Hautaoja

7. Nora Pilbacka

8. Petra Kaitonen

9. Nelli Elo

10. Fanni Elo

Lue lisää
Uutiset Toni Lehtinen Uutiset Toni Lehtinen

Voitokas viikonloppu - Seuraavaksi katseet kohti Halli-SM:ää

Lukon Superpesisjoukkue avasi hallikautensa kahdella hienolla voitolla. Perjantaina kaatui Hämeenlinnan Paukku ja sunnuntaina Manse PP.

Lukon Superpesisjoukkue avasi hallikautensa kahdella hienolla voitolla. Perjantaina kaatui Hämeenlinnan Paukku ja sunnuntaina Manse PP.


Lukon Superpesisjoukkueen neljäs leiri mentiin voimakkaasti peli edellä. Ohjelmassa ensimmäiset hallipelit ja pelien analysoiminen.

- Olemme tarkoituksella leireilleet hieman vähemmän kuin aiempina vuosina on totuttu. Tällä on pyritty siihen, että nälkää jäisi enemmän myös pidemmälle kautta ja pystyttäisiin välttämään puuroutuminen joka on ihan luonnollista lajissa jonka harjoituskausi on tuplaten pidempi kuin kesän pelikausi.

- Kokonaisuutena olen viikonlopun antiin äärimmäisen tyytyväinen. Tiedostamme, että jokaista peliä lähdemme voittamaan. Virheitä tuli kuten aina tässä vaiheessa vuotta pelattavissa peleissä, mutta vastaavasti pystyimme kehittämään peliä jo viikonlopun aikana eteenpäin.

Perjantain pelissä Lukko kaatoi Hämeenlinnan Paukun nuoren ykkössarjajoukkueen selvin 2-0 (16-0, 11-1) lukemin.

- Alku oli pelissä selvästi jännittynyttä. Pelin aikana oma pelaaminen rauhoittui ja varsinkin sisäpelissä joukkue esitti todella upeaa lyöntipeliä.

Paukku-pelissä jokainen pelaaja pääsi tilastoihin. Lyöntipeliä johti Enni Kylä-Kause seitsemällä lyödyllä ja yhdellä tuodulla. Eeva Mäki-Maukola onnistui kotiutuksissa viidesti ja toi kolme juoksua. Laura Kerola toi viisi juoksua ja Laura Jokinen neljä. 

Sunnuntaina vastus koveni, kun vastaan asettui Manse PP:n vahvistunut joukkue. Lukon riveistä uupui perjantain pelistä Meri Kontu sekä Laura Kerola. Kokoonpanoon nousivat uusina Venla Tanhua sekä Heini Viitanen.

- Ottelu oli meillä hyppysissä melko hyvin. Manse osoitti kuitenkin, että se tulee olemaan vaarallinen vastustaja tulevana kesänä.

Avausjakso ratkesi Ennin mainioon lyöntiin. Toisella jaksolla Suomisen Henna löi voittojuoksun iskemällä pallon vastustamattomasti väliin.

Lukko pelaa seuraavan ensi lauantaina haastajaryhmällä Mynämäen ykkössarjajoukkuetta vastaan klo 18.30. Ottelu on nuorille pelaajille hieno näytönpaikka suuremmassa roolissa kuin oman joukkueen kanssa. Superpesisjoukkue on täydessä kokoonpanossa kerran kahden viikon päästä, kun vuorossa on Halli-SM alkuturnaus, jossa vastaan asettuvat Vihdin Pallo ja Manse uudemman kerran.

 

 

Lue lisää
Uutiset Toni Lehtinen Uutiset Toni Lehtinen

Lukko pelasi kauden ensimmäisen harjoitusottelunsa

Ykköspesiksessä pelaava Hämeenlinnan Paukku kävi Lukon vieraana perjantai-iltana

Ykköspesiksessä pelaava Hämeenlinnan Paukku kävi Lukon vieraana perjantai-iltana


Lukko-Paukku 2-0 (16-0, 11-1)+ K 2-0   Yleisöä 109.

 

Joukkueet aloittivat seuraavilla kokoonpanoilla:

Lukko

                               L+T

1. Miia Karppanen  0+3

2. Laura Kerola       2+5

3. Venla Olli              0+3

4. Eeva Mäki-Maukola 5+3

5. Laura Jokinen     1+4

6. Jessi Vatanen      1+3

7. Jenna Kammi-Rahnasto 1+0

8. Henna Suominen  3+0

9. Karoliina Koski       2+2

10. Enni Kylä-Kause  7+1

11. Meri Kontu             3+0

12. Niina Jokinen       0+3

13. Kati Tanhua          1+0

 

Paukku

1. Anni Heikkilä

2. Senni Korhonen

3. Elli Kauppinen

4. Iita Turpela

5. Outi Aho

6. Annariikka Hietala

7. Ellinoora Ojala

8. Iida Järvinen

9. Sohvi Korhonen

10. Mari Koskinen

11. Fanni Kanerva

12. Anna Ala-Kauhaluoma

Lue lisää
Uutiset Toni Lehtinen Uutiset Toni Lehtinen

Feran toiminnanjohtaja siirtyy uusiin tehtäviin

Feran toiminnassa markkinointi- ja myyntipuolella kolmen vuoden ajan toiminut Mikko Virtanen siirtyy uusien työtehtävien pariin. Viimeisen vuoden Virtanen toimi Feran toiminnanjohtajana.

Feran toiminnassa markkinointi- ja myyntipuolella kolmen vuoden ajan toiminut Mikko Virtanen siirtyy uusien työtehtävien pariin. Viimeisen vuoden Virtanen toimi Feran toiminnanjohtajana.


”Hienot kolme vuotta ovat takana. Fera on noussut naispesiksen johtavien seurojen joukkoon. Raumalla on menossa hyvä pesisbuumi, joka on näkynyt varsinkin katsomossa ja yhteistyökumppanirintamalla. Kasvatustyö on ollut seurassa loistavaa jo pidemmän aikaa. Viime syksynä yksi unelma seurassa toteutui, kun seura nappasi ensimmäisen aikuisten SM-mitalin”, kertoo Mikko Virtanen.

”Kolme vuotta ovat tarjonneet itselle paljon. Kiitän kaikkia feralaisia ja yhteistyökumppaneita hyvästä yhteistyöstä näiden vuosien aikana.” Virtanen siirtyy helmikuun puolivälissä HR Sata Henkilöstötaloon palvelupäälliköksi.

 

SEURA PALKKAA HENKILÖN MYYNTIIN JA MARKKINOINTIIN

 

Tulevaksi kaudeksi ei toiminnanjohtajan paikkaa täytetä, vaan seuran hallitus ottaa tehtävän vastuulleen. ”Kauden alkuun on enää niin vähän aikaa ja asiat ovat hyvällä mallilla”, selventää seuran hallituksen päätöstä puheenjohtaja Daniela Tanhua.

”Meillä on hieno organisaatio, jossa on paljon osaavia, aikaansaavia ihmisiä. Pesis on Raumalla kovassa nosteessa ja tulemme palkkaamaan vielä helmikuun aikana henkilön, joka vastaa pesistuotteen myynnistä ja markkinoimisesta Raumalla”, jatkaa Tanhua.

Tulevaksi kaudeksi TopTeam-areenan molemmat isot katsomot katetaan eli puitteet pesiksen seuraamiseen paranevat Raumalla merkittävästi. ”On todella hieno asia, että olosuhteet Otanlahdessa paranevat, meillä käy peleissä keskiarvollisesti lähes 1 000 katsojaa. Tämä osoittaa, että pesis kiinnostaa raumalaisia”, toteaa Daniela Tanhua.

Feran edustusjoukkue Rauman Lukko aloittaa virallisesti kautensa Halli SM –karsintaturnauksessa Raumalla talviharjoitteluhallissa lauantaina 13.2. Ennen tätä Rauman Lukko pelaa kaksi harjoitusottelua Raumalla perjantaina 29.1. ja sunnuntaina 31.1.

Lisätietoja, seuran puheenjohtaja Daniela Tanhua, puh  044-7103540

Lue lisää
Uutiset Toni Lehtinen Uutiset Toni Lehtinen

B-tytöt lohkovoittajana lopputurnaukseen

Lauantaina Porin Karhuhallissa pelattiin halli-SM-alkuturnaus. Päivän aikana taisteltiin paikoista kevään lopputurnaukseen, joka pelataan Lapualla 19.-20. maaliskuuta. Turnaukseen osallistuivat Feran lisäksi emäntäjoukkue Pesäkarhut, Pöytyän Urheilijat sekä helsinkiläinen Roihu.

Lauantaina Porin Karhuhallissa pelattiin halli-SM-alkuturnaus. Päivän aikana taisteltiin paikoista kevään lopputurnaukseen, joka pelataan Lapualla 19.-20. maaliskuuta. Turnaukseen osallistuivat Feran lisäksi emäntäjoukkue Pesäkarhut, Pöytyän Urheilijat sekä helsinkiläinen Roihu.


Fera kohtasi ensin turnaukseen haastajina lähteneet Pöytyän ja Roihun. Näistä otteluista tilille kertyi täydet kuusi pistettä. Raumalaisten ulkopeli oli varmaa läpi turnauksen, mistä osoituksena kahdessa ensimmäisessä ottelussa tilastoihin merkattiin yhteensä vain kaksi annettua juoksua.

 

-Aamun ensimmäinen jakso meni hieman jännittäessä, mutta puristus hellitti turnauksen edetessä. Ulkopelimme toimi hyvin kaikissa otteluissa. Sisäpeli hieman takkuili, eikä oikein auennut koko päivänä, kuvaili Feran sävyttävimpänä pelaajana palkittu Tinja Töyrylä.

 

-Saatiin kuitenkin raavittua tarvittavat juoksut kasaan. Lapualle onkin kiva lähteä lohkovoittajana ja melkein puhtaalla pelillä, hän jatkoi.

 

Viimeisenä pelattuun Feran ja Pesäkarhujen väliseen otteluun lähdettiin tilanteesta, jossa molemmilla joukkueilla oli allaan kaksi voittoa. Panoksena oli siis lohkovoitto ja varma paikka lopputurnaukseen. Ensimmäinen jakso päättyi porilaisten 2-0 voittoon. Kun toinen jakso päättyi samoin numeroin Feralle, ratkaisua haettiin kotiutuskilpailusta. Siinä Fera aloitti sisävuorolla, jonka aikana kirjasi taululle peräti neljä juoksua viidellä parilla. Pesäkarhut ei tähän pystynyt vastaamaan, joten Feralle lohkovoitto ja suora paikka lopputurnaukseen. Pesäkarhujenkin paikka lopputurnauksessa on hyvin lähellä, muttei vielä täysin varma.

 

Haastajana Lapualle

 

B-tyttöjen pelinjohtajana tällä kaudella toimii Juho Luoma. Luoman mukaan joukkue teki vain sen mikä oli tarvittavaa, ei yhtään enempää eikä vähempää. Erityisen tyytyväinen hän oli ulkopelin toimivuuteen.

 

-Sisäpeli oli koko päivän hyvin tukkoista, ei tullut paljon lyötyjä juoksuja. Vastaavasti ulkopeli oli valtavan hyvällä tasolla. Koko joukkueena pelattiin erittäin ehjää ulkopeliä, tiivisti Luoma.

 

Lopputurnaukseen lähdetään pelinjohtajan mukaan haastajana. Hän kuitenkin uskoo joukkueen pystyvän haastamaan kenet tahansa tänään nähdyllä ulkopelillä.

 

Pelinjohtaja Juho Luoman haastattelu YouTubessa

Lue lisää
Uutiset Toni Lehtinen Uutiset Toni Lehtinen

Suurleirin alkuun aikaa 164 päivää - leirisivut päivitetty

Suurleiri pelataan Raumalla, Eurajoella ja laitilassa 3.-8.7. Suurleirin leirisivut päivitetty. Lisätty olennaisia tietoja leiriläisten kannalta mm. leiriohjelma, pelikentät, majoituskoulut, ruokalista ja organisaatio. Katso www.suurleiri.fi

Suurleiri pelataan Raumalla, Eurajoella ja laitilassa 3.-8.7. Suurleirin leirisivut päivitetty. Lisätty olennaisia tietoja leiriläisten kannalta mm. leiriohjelma, pelikentät, majoituskoulut, ruokalista ja organisaatio. Katso www.suurleiri.fi


Katso www.suurleiri.fi

 

Leirijohtajan yhteystiedot:

Daniela Tanhua
044 710 3540
daniela.tanhua@samk.fi

Lue lisää
Uutiset Toni Lehtinen Uutiset Toni Lehtinen

Pesäpallon SM-pronssi Rauman vuoden urheiluteko

Taas on ollut se aika vuodesta, kun Rauman urheilutoimittajat palkitsivat vuoden ansioituneita raumalaisurheilijoita sekä urheilun parissa työskenteleviä.

Taas on ollut se aika vuodesta, kun Rauman urheilutoimittajat palkitsivat vuoden ansioituneita raumalaisurheilijoita sekä urheilun parissa työskenteleviä.


Palkintokategoriat ovat ne samat vanhat tutut eli vuoden seuratyöntekijä, vuoden nuori urheilija ja vuoden urheiluteko.

Vuoden seuratyöntekijän saama palkinto on Anni Vahlqvistin piirtämä karikatyyritaulu ja sen sai Ria Salo. Ria on pitkän linjan seuratyöntekijä sekä ringetessä että jalkapallossa. Seuroina ovat olleet  Rauman Lukko ja FC Rauma.

Vuoden nuori urheilija-palkinnon sai Eura Swimming Teamia edustava uimari Tessa Nurminen. Euralainen saavutti vuoden aikana SM-kultaa 50 metrin vapaauinnissa ja edusti myös Suomea uinnin mm-kilpailuissa Kazanissa. Nurminen sai pokaalin ja Marva Median stipendin.

Vuoden urheiluteoksi 2015 Rauman urheilutoimittajat nostivat naisten superpesisjoukkue Rauman Lukon saavuttaman SM-pronssin. Lukolle palkinnoksi pokaali ja Länsi-Suomen Osuuspankin stipendi.

 

Jouni Mikola, Rauman urheilutoimittajat

Lue lisää
Uutiset Toni Lehtinen Uutiset Toni Lehtinen

Lajileirin kautta kohti hallipelejä - Enni Kylä-Kause jatkaa kapteenina

Superpesisjoukkue kauden kolmas leiri oli tiivis kattaus, niin lajiharjoittelua, pelin suuntaviivojen rakentamista, kuin ravintotietoutta.

Superpesisjoukkue kauden kolmas leiri oli tiivis kattaus, niin lajiharjoittelua, pelin suuntaviivojen rakentamista, kuin ravintotietoutta.

Rauman Lukon naisten Superpesisjoukkue vietti tammikuun toisena viikonloppuna tiiviin neljän päivän lajileirin, jonka kantavana teemana oli jatkaa yhteisen pelitavan hiomista ennen kuun lopun harjoituspelejä. 

- Pääsimme leirillä tekemään useamman harjoituksen ajan ulkopeliä koko joukkueen voimin ja saimme tätä kautta valmennukselle arvokasta näkemystä joukkueen rakenteesta ja ulkopelin tulevasta koostumuksista, kertoo pelinjohtaja Antti Yli-Saunamäki

Koko harjoittelukauden kantavana teemana on ollut yksilölähtöisyys ja tämän urheilijan elämisen korostaminen. Leirin ensimmäisenä päivänä ravintoterapeutti Roope Mäkelä kävi puhumassa joukkueelle ja antoi päivitetyn ohjeistuksen urheilijan ravinnosta.

- Roopen maanläheinen ja selkeä luento herätti paljon ajatuksia ja saimmekin hyvää keskustelua ja oppia oikean ruokavalion merkityksestä ja sen vaikutuksista jaksamiseen, niin harjoittelussa kuin pelitilanteiden yhteydessä, Yli-Saunamäki jatkoi.

Myöhemmin viikonloppuna mentiin syvemmälle pelin kehittämisessä ja yhteisen ymmärryksen löytämisessä. 

- Tiedostettava on, että tämän vuoden joukkue on muodostunut seitsemästä erilaisesta lajikulttuurista. Tämän vuoksi on tärkeää, että aluksi puhumme itse joukkueen sisällä samaa kieltä, jotta puhumme varmasti samoista asioista ja kehittämään asioita oikeaan suuntaan, tuumasi pelinjohtaja.

Viikonlopun aikana joukkue linjasi myös alkavan kauden kapteeniston. Enni Kylä-Kause jatkaa  kapteenin virassa vahvalla äänimäärällä. Avukseen hän saa Niina Jokisen sekä Eeva Mäki-Maukolan. 

Leirin myötä superpesisjoukkueen ringissä on 14 pelaajaa. Syksyllä mukaan liittyneistä Riina Juntti on siirtynyt suomensarjajoukkueen harjoitusryhmään ja Juulia Kuusio keskittyy siviilipuolen haasteisiin.

Lukko palaa koko joukkueen voimin Raumalle perjantaina 29.1, jolloin vuorossa ensimmäiset harjoituspelit. Sarjasta luopuneen Kankaanpään tilalle ensimmäiseksi harjoitusvastustajaksi saapuu viime kaudella superpesiksen karsintapeleissä esiintynyt Hämeenlinnan Paukku. Sunnuntaina 31.1 vastassa on Talviharjoitteluhallissa Manse PP:n uudistunut naisjoukkue.

- Hyvät vastustajat tässä vaiheessa vuotta. Pääpainopiste molemmissa peleissä on oman pelitavan vahvistamisessa ja ennenkaikkea yhteispelin vahvistamisesta pelin sisällä. Peleissä tullaan myös kierrättämään pelaajia tietyn verran. Kyseessä siis erittäin tärkeä kenraalinharjoitus ennen alkuturnausta. 

 

Fera ry

Lue lisää
Uutiset Toni Lehtinen Uutiset Toni Lehtinen

Leiriviikonloppu nro 2: Pelin perusteita ja pikkujouluriehaa

Naisten Superpesisjoukkue Rauman Lukko kokoontui talven toiselle harjoitusleirille joulukuun toisena viikonloppuna.

Naisten Superpesisjoukkue Rauman Lukko kokoontui talven toiselle harjoitusleirille joulukuun toisena viikonloppuna.


Torstaina alkanut leiritys aloitettiin paripäiväisellä lajirypistyksellä ja leiri päättyi lauantain pikkujoulupäivään. Paikalle saatiin koko joukkue Ruotsissa matkaillutta Kerolan Lauraa lukuun ottamatta.

Torstai-iltana kokoonnuttiin Uotilan palloiluhalliin ulkopelidrillejä ja keskivartalojumppaa sisältäneen treenin kimppuun. Perjantaina tehtiin kauden ensimmäiset koko kentän ulkopeliharjoitukset, jossa pelinjohtajan silmää miellytti erityisesti kova työmoraali ja erittäin määrätietoinen ote suorituksissa. Perjantai-päivä sisälsi kaksi koko kentän harjoitusta päättyen kolmen joukkueen kotiutuskilpailuun, joka tarjosi dramatiikkaa viimeiseen lyöntipariin asti. Voittajaksi selvisi lopulta joukkue, jossa pelasivat Enni, Miia, Karo sekä Julle.

Lauantaille huvitoimikunta oli kasannut monipuolisen ohjelman pikkujoulujen aluksi. Päivä aloitettiin neljän joukkueen salibandyturnauksella, jossa nähtiin koko tunteiden skaala pettymyksestä voittamisen riemuun.

Päivää jatkettiin Tornin maukkaalla lounaalla, jonka jälkeen alettiin rakentamaan kauden 2016 joukkueen toimintatapoja ja pelinjohto avasi pelaamisen painopistealueita.

Päivää jatkettiin haastekeilauksella, jossa Salban liigajoukkue haastoi meidät leikkimieliseen kilpailuun. Salibandymiehet olivatkin vanhoja tekijöitä ja napsaisivat selkeän voiton.

Seuraavan kerran joukkue kokoontuu heti vuoden 2016 puolella, kun pelin kehittämistä jatketaan neljäpäiväisellä ulkopelileirillä. Ensimmäinen hallipeli pelataankin uudistuneen aikataulun mukaisesti jo perjantaina 29.1 Talviharjoitteluhallissa Kankaanpään Mailaa vastaan.

 

Fera ry

Lue lisää
Uutiset Toni Lehtinen Uutiset Toni Lehtinen

Feran vuosikokous

Seuran vuosikokous pidetään sunnuntaina 13.12.2015 klo. 19.00 Feran toimistolla (Urheilukatu 13).

Seuran vuosikokous pidetään sunnuntaina 13.12.2015 klo. 19.00 Feran toimistolla (Urheilukatu 13).

Vuosikokoukseen voivat osallistua kaikki Fera ry:n jäsenet.

Lue lisää
Uutiset Toni Lehtinen Uutiset Toni Lehtinen

Lukko avaa kautensa syksyn uusinnalla - kotiavaus 15.5.

Superpesistä nähdään tulevalla kaudella ennätysmäärin. Superpesis jatkaa Suomen suurimpana naisten palloilusarjana ja miesten puolella mukana on peräti 14 joukkuetta ensimmäisen kerran kauden 2001 jälkeen.

Superpesistä nähdään tulevalla kaudella ennätysmäärin. Superpesis jatkaa Suomen suurimpana naisten palloilusarjana ja miesten puolella mukana on peräti 14 joukkuetta ensimmäisen kerran kauden 2001 jälkeen.


– Tosifaneille on tiedossa hieno kesä. Erityisesti Oulun ja Seinäjoen seuduilla pelejä riittää lähes jokaiselle päivälle, toimitusjohtaja Jussi Pyysalo kertoo.

 

Superpesiksen sarjaohjelma valmistui jälleen hyvissä ajoin edellisen vuoden puolella. Pyysalo pitää tärkeänä, että tulevan kauden viestinnän ja markkinoinnin suunnittelu saadaan käyntiin mahdollisimman aikaisin.

 

– Olen ylpeä siitä, että saimme 340 ottelun palapelin valmiiksi jo marraskuun puolella. Tuleva kesä on täynnä isoja urheilutapahtumia, joten jokainen pelipäivä piti suunnitella huolella. Lisäksi saman seudun pelikalentereista pyrittiin poistamaan isoimmat päällekkäisyydet. Kiitos kuuluu kaikille seuroille ja muille toimijoille, jotka ovat asiaa edistäneet.

 

Superpesis saapuu Helsinkiin kahden ottelun voimin

 

Superpesistä pelataan pääsääntöisesti 22 paikkakunnalla tulevalla kaudella. Sekä miesten että naisten otteluita nähdään Jyväskylässä, Kankaanpäässä, Kempeleessä ja Seinäjoella. Alueellisen kattavuuden täydentävät erikoisottelut suurissa kaupungeissa, kuten Helsingissä, Kuopiossa ja Tampereella.

 

– Sotkamon Jymyn lisäksi Seinäjoen JymyJussit tuo yhden kotiotteluistaan Helsinkiin. Pelipaikkaa ei ole vielä lyöty lukkoon, mutta se varmistunee lähiaikoina, Pyysalo kertoo.

 

– Pirkanmaalla naisjoukkueen kotipesä on jatkossa tukevammin Tampereella ja nimi on muuttunut Manse PP:ksi. Pelipaikka on Kaupin pesäpallostadion lukuun ottamatta Jyväskylä-ottelua Ruovedellä 5.6. ja Kempele-ottelua Hämeenkyrössä 30.7, Pyysalo jatkaa.

 

SM-pronssia voittanut Joensuun Maila vierailee Pohjois-Savossa. Kuopiossa on pelattu superpesisottelu edellisen kerran 2009 ja Siilinjärvellä 2007.

 

Back to back –ottelut heinäkuussa

 

Superpesiskautta rytmittää puolimatkan krouviin osuva Itä-Länsi-tapahtuma Kouvolassa 1.-3.7.2016. Heinäkuun huipennuksen aloittaa miesten puolella täysi ottelukierros tiistaina 5.7. sekä sitä seuraavat revanssiottelut 10.7. ja 12.7. Samat otteluparit kohtaavat toisensa kahteen kertaan peräkkäisillä kierroksilla.

 

– Back to back eli revanssiotteluissa on jo mahdollisuus ratkaista esimerkiksi Järviseudun tai Pohjois-Karjalan herruus ja tietysti sarjanousijoiden paremmuus Oulun seudulla, Pyysalo toteaa.

 

Naisten osalta revanssiotteluita pelataan juhannuksen molemmin puolin ottelupareissa Kajaani-Kempele, Kankaanpää-Seinäjoki, Lappeenranta-Viinijärvi, Lapua-Jyväskylä ja Tampere-Vihti. Yksi etukäteen mielenkiintoisimmista derbyistä pelataan Satakunnassa, kun syksyn pronssiottelu uusitaan Rauman Lukon ja porilaisen Pesäkarhujen välillä. Ensimmäinen kohtaaminen nähdään jo avauskierroksella.

 

Naisten otteluohjelma ja sarjajärjestelmä

Miesten otteluohjelma ja sarjajärjestelmä

Lue lisää
Uutiset Toni Lehtinen Uutiset Toni Lehtinen

SalBa, Fera ja Lukko mukaan Joulupuu-keräykseen

Raumalaiset pääsarjatason palloilujoukkueet tekevät hyvää, kun salibandyseura SalBa ry, pesäpalloseura Fera ry ja jääkiekkoseura Rauman Lukko Oy järjestävät huutokaupan, jonka tuotolla osallistutaan Joulupuu-keräykseen.

Raumalaiset pääsarjatason palloilujoukkueet tekevät hyvää, kun salibandyseura SalBa ry, pesäpalloseura Fera ry ja jääkiekkoseura Rauman Lukko Oy järjestävät huutokaupan, jonka tuotolla osallistutaan Joulupuu-keräykseen.


 

SalBa, Fera ja Lukko järjestävät yhteistyössä hyväntekeväisyys huutokaupan SalBan kotiottelussa ensi sunnuntaina 29.11. Huutokaupan tuotto menee kokonaisuudessaan joululahjoihin, jotka lahjoitetaan Rauman Nuorkauppakamarin joulupuu-keräykseen. Seurojen pelaajat huolehtivat lahjojen hankinnasta yhdessä.

Ottelussa huutokaupataan SalBalta Lasse "Pöllö" Salmisen pelipaita. "Pöllö" Salminen teki tämä paita päällä 300.liigamaalinsa 10.10.2015 Lappeenrannan NST:tä vastaan. Salminen on 10. pelaaja Salibandyliigassa joka on ylittänyt 300. maalin rajan.

Feran edustusjoukkue Rauman Lukko saavutti kesän 2015 päätteeksi seura historian ensimmäisen mitalin, SM-pronssin. Huutokaupattavana ratkaisevassa 3. pronssiottelussa Pesäkarhut - Lukko -pelissä Venla Rapilan käyttämä pelipaita. 

Rauman Lukolta huutokaupataan Jesper Piitulaisen viime kevään playoff-paita. Lukko eteni kaudella 2014-15 aina pronssiotteluun asti, ja Piitulainen pelasi tällä paidalla playoffit sekä pronssiottelun. Paidassa on Liigan virallinen 40-vuotismerkki, sekä playoff-2015 merkki. Lisäksi paidassa on kauden 2015-16 joukkueen nimikirjoitukset.

Nyt on siis mahdollisuus hankkia palanen raumalaista urheiluhistoriaa, ja samalla olla mukana jakamassa hyvää joulumieltä. Huutokaupan sääntöjen mukaan korkein tarjous voittaa, ja kaupat tehdään käteisellä paikan päällä.

Ottelu pelataan Rauman Kauppiksen salissa klo 17.00, vastustajaksi saapuu OLS Oulusta. Huutokauppa käydään ensimmäisellä erätauolla.

Feran toiminnanjohtaja Mikko Virtanen on tyytyväinen tapahtuman ideasta sekä raumalaisten palloiluseurojen yhteistyöstä.

- Taas yksi osoitus miten raumalaiset palloiluseurat tekevät yhteistyötä ja ennen kaikkea hyvän asian eteen. Rauman Salban innoittamana päätimme lähteä mukaan Rauman Nuorkauppakamarin Joulupuu-keräykseen. Täten pääsemme tekemään hyvää ja antamaan joulumieltä ihmisille.

 

Joulupuu-keräykset Suomessa

 

Fera ry

 

 

Lue lisää
Uutiset Toni Lehtinen Uutiset Toni Lehtinen

Satakunnan Pesäpallo ry:n palkittavat 2015

Satakunnan Pesäpallo ry:n osalta pesiskausi 2015 laitettiin virallisesti pakettiin, kun satakuntalainen pesisväki kokoontui perinteiseen palkintojenjako gaalaan Porin Hotelli Scandiciin.

Satakunnan Pesäpallo ry:n osalta pesiskausi 2015 laitettiin virallisesti pakettiin, kun satakuntalainen pesisväki kokoontui perinteiseen palkintojenjako gaalaan Porin Hotelli Scandiciin.


Värikäs ja hieno satakuntalainen pesiskausi sai arvoisensa päätöksen, kun pesisväki kokoontui palkintojenjakogaalaan. Tilaisuus pidettiin tänä vuonna Porissa Hotelli Scandicin uusituissa tiloissa.

Satakuntalaisittain katsottuna pesiskauteen mahtui hienoja menestystarinoita. Alueen joukkueet menestyivät hyvin valtakunnallisilla leireillä, josta osoituksena Feran E1 tyttöjen ja Mailajuniorien D-01 tyttöjen leirimestaruudet sekä Feran C-tyttöjen SM-kulta Nuorisoleiriltä. Pitkästä aikaa alueella juhlittiin myös poikapuolen mestaruutta, kun Kankaanpään Maila voitti poikien Superpesiksen kirkkaimmat mitalit.

Satakunnan Pesäpallo ry huomioi myös Feran seurahistorian ensimmäisen aikuisten SM-mitalin, kun Rauman Lukko palkittiin Vuoden joukkue -palkinnolla.

Mainitsemisen arvoinen asia on myös Feran C3-joukkueen muodostaminen. Fera käynnisti viime talven aikana harrastepesisjoukkueen 13-16 -vuotiaille tytöille. Joukkuetoimintaan on osallistunut kaikkiaan 17 tyttöä, jotka olivat joko lopettamassa tai lopettaneet aikaisemmin pesäpallon sekä myös uusia harrastajia. Harrastejoukkueen avulla heidät saatiin innostumaan pesiksestä uudestaan, koska toimintaa toteuteutetaan hyvin pitkälti heidän toiveittensa mukaan sekä kevennetyin harjoitusmäärin. Joukkueen valmentajana toimii Feran nuorisopäällikkö Marianne Vataja .

Yksilötasolla useampia satakuntalaisia joukkueita edustaneita pelaajia nähtiin Hyvinkään Itä-Länsi tapahtumassa ja eri leirin arvo-otteluissa. Tilaisuudessa palkittiin Vuoden tyttöpelaaja -palkinnolla Feran Venla Olli, joka kuului SM-kultaa voittaneen C-tyttöjen runkopelaajiin. Lisäksi Venla pelasi kesällä Tyttöjen Superpesistä sekä naisten Suomensarjaa.

 

Satakunnan Palkitut 2015
 
Naispelaaja Carita Toiviainen Pesäkarhut (Pori)
Miespelaaja Lauri Kaartokallio Kankaanpään Maila
Vuoden joukkue Rauman Lukko (Fera)  
Vuoden pesisteko Kankaanpään Maila naiset Superpesis  
Suomen mestarijoukkue Kankaanpään Maila, Poikien Superpesis  
Suomen mestarijoukkue Fera C-tytöt Rauma
Leirimestari (Suurleiri) Mailajuniorit D-01 Kankaanpää
Leirimestari (Tenavaleiri) Fera E1-tytöt Rauma
Nuorisopelaaja, tyttö Minttu Vettenranta Pesäkarhut (Pori)
Nuorisopelaaja, poika Ville-Veikko Olli Kankaanpään Maila
Tyttöpelaaja, C-tytöt Venla Olli Fera (Rauma)
Poikapelaaja, C-poika Teemu Utunen Kankaanpään Maila
Valmentaja Seppo Vihelä Kankaanpään Maila
Pelinjohtaja Pasi Vanhatalo Kankaanpään Maila
Nuorivetäjä Johanna Kuha Ulvilan Pesä-Veikot
Nuorivetäjä Iinä-Maria Mantila Pesäkarhut (Pori)
Nuorisovetäjä Teemu Santahuhta Kankaanpään Maila
Liikunnan edistäjä  Pomarkun kunta  
Vuoden tuomari Jere Sihvonen Pori
Nuorisotuomari, tyttö Tiia Jämiä Pori
Nuorisotuomari, poika Teemu Lähteenmäki Pomarkku
Pesisperhe Tuomiset Pori
Seuratyöntekijä Risto Peltomaa Pomarkku
Kouluttajaseura Ulvilan Pesä-Veikot  
Harrastepesisteko Fera C3-tytöt harrastepesisjoukkue Rauma
Satakuntalainen Pesissydän Reijo Viljanen Pesäkarhut (Pori)

 

Onnittelut kaikille palkituille!

 

Fera ry

 

Lue lisää
Uutiset Toni Lehtinen Uutiset Toni Lehtinen

G-junnujen treenit alkavat

sunnuntaisin klo 8:30-10 talviharjoitteluhallilla

sunnuntaisin klo 8:30-10 talviharjoitteluhallilla


Fera aloittaa G-junioreiden toiminnan sunnuntaina 22.11. klo 8:30-10 alkaen talviharjoitteluhallilla.

G1-tyttöjoukkueeseen ovat tervetulleita 2007-syntyneet ja sitä nuoremmat tytöt. Aiempaa pesistaustaa ei tarvita vaan kaikki ovat aloittelevia pesäpalloilijoita. 

Harjoituksissa tarvitaan pesäpalloräpylä, kypärä ja juomapullo, asianmukainen vaatetus ja lenkkarit. Varusteita saa alussa lainaan myös seuralta.

Joukkueen vanhempainpalaveri pidetään sunnuntaina 29.11. klo 8:30-10 tyttöjen harjoitusten yhteydessä. Jokaisesta perheestä edustaja paikalle. Valitsemme joukkueen organisaation ja sovimme käytännön asioista.

Jos olet kiinnostunut joukkueen valmennuksesta, niin ota yhteyttä valmennuspäällikköön Antti Yli-Saunamäkeen (antti.yli-saunamaki@fera.fi).

TERVETULOA FERAN PESISTOIMINTAAN!

Terveisin:
Nuorisopäällikkö
Marianne Vataja
050 5335 498
marianne.vataja@fera.fi

Lue lisää
Uutiset Toni Lehtinen Uutiset Toni Lehtinen

Harrastepesistä aikuisille

Lauantai-iltaisin talviharjoitteluhallilla klo 19-20.

Lauantai-iltaisin talviharjoitteluhallilla klo 19-20.


Fera järjestää aikuisille mahdollisuuden harjoitella pesäpalloa hyvässä seurassa.

Vapaamuotoiset harjoitukset pidetään lauantaisin klo 19-20 talviharjoitteluhallilla. Treenipäivät ovat ennen joulua seuraavat: 21.11.; 28.11.; 12.12.; 19.12.

Mikäli osallistujia on riittävä määrä niin pyrimme jatkamaan toimintaa ensi vuoden puolella.

Ilmoittautumiset sähköpostilla marianne.vataja@fera.fi.

 

Lue lisää