Feran B2-joukkue komeaan voittoon Roihusta

Otanlahdessa nähtiin maanantaina todella hyvätasoinen tyttöjen Superpesistaisto, jossa Feran B2-joukkue kaatoi komeasti helsinkiläisen tyttöpesiksen parhaimmiston. Tilastoihin kirjattiin lopulta kotivoitto lukemin 2-0 (7-5, 8-4).


Fera B2 vs. Roihu B 2-0 (7-5, 8-4). Tilastoihin tästä.


Ottelun avausjakso alkoi raumalaisittain heikohkosti, kun Roihu ryöväsi heti ensimmäisessä vuoroparissa 3-0-johtoaseman. Ottelun alku ei ollut kummaltakaan joukkueelta parasta pesistä ja taso ei vielä kovin korkealle noussut. Molemmat kuitenkin tsemppasivat nopeasti avausvuoroparin jälkeen ja jakson loppua kohden taiston taso nousi reilusti.

Avausjaksolla Fera sai kavennettua tilanteen melkein jo tasoihin, kunnes neljännen vuoroparin aloittavalla sattui pieni lapsus harhaheiton muodossa ja Roihu karkasi jälleen kahden juoksun johtoon. Tasoittavalle vuorolle lähdettiin 3-5-tilanteesta ja Fera kaivoi vaihdossa runsaasti taistelutahtoa ja väänsi ottelun tasoihin.

Kaksi juoksua tehtyään kotijoukkue antoi vielä lisää painetta Roihun ulkokentälle ja lopulta Katriina Lammassaari sai kunnian olla pelaaja joka ratkaisi jaksovoiton Feralle. ”Katsun” kova pommi tippui ottamattomasti kakkoskopparin eteen, joka lähti kaiken lisäksi päästi pallon ylitseen kohti nurmialueita. Tilanteesta Feran kenttä rullasi kahden juoksun verran ja tuomari vihelsi ottelun tauolle.

- Näin että kopparin edessä oli tilaa kun takalukija pelasi usein aika lähellä, mistä ei enää hirveän kauas kerkeä pakittelemaan osuman jälkeen. Sieltä pallo pomppasi vielä kopparin yli ja Ennikin [Ranne] vielä ehti juosta kotiin, ottelun ykköspalkittu Katriina Lammassaari kertoi.

 

Fera heitti kakkosjaksolla lisää bensaa roihuun

 

Avausjaksolla ”liekeissä” ollut kotijoukkue ei antanut tauolla hyvänolon tunteen vallata, vaan jatkoi siitä mihin ennen taukoa tilanne oli jäänyt. Heti jakson ensimmäisessä vuoroparissa Fera karkasi kahden juoksun karkumatkalle eikä antanut enää vieraiden nousta ohi.

- Aika huikea fiilis voitosta! Jokainen pelaaja päätti, että nyt otetaan ne kolme pistettä. Tajuttiin tauolla että oikeasti pystytään siihen eikä tyydytty pelkkään jaksovoittoon, tyytyväinen Lammassaari summasi.

- Tuntui että oma peli parantui vaan lisää siinä pelin edetessä. Etenkin sisäpelissä oltiin vahvoja, siinä saatiin taas paketti kuntoon, Lammassaari jatkoi.

Jaksovoitto ratkesi Feralle vahvan sisäpelin turvin, eikä ulkopelissäkään hävettävää ollut. Lukkari Venla Tahua oli lautasen ääressä elementissään ja hämmensi vastustajan lyöntipeliä komeilla syötöillään.

-Venlan korkeat tolpat sekoittivat Roihun sisäpelin täysin, siihen se peli ratkesi. Ulkokentänkin peli oli myös hyvää, mutta siellä pystytään vielä parempaankin, ”Katsu” päätti.

 

Lohkossa mielenkiintoinen tilanne kun runkosarjan loppu lähestyy

 

Tyttöjen Superpesiksen alkulohkon kärjessä painelee Feran B1-joukkue ilman pistemenetyksiä. Toisena on juuri Otanlahdessa häviämässä käynyt Roihu. Feran B2-joukkue kiilasi voitolla lohkokolmoseksi ohi Pesäkarhujen. Porissa seurattiinkin tiiviisti maanantain ottelun lopputulosta, sillä Feran voitto Roihusta asettaa porilaiset tiukkaan paikkaan.

Runkosarjan jälkeen kaksi parasta joukkuetta jokaisesta neljästä alkulohkosta jatkaa suoraan jatkosarjaan ja lohkojen kolmansiksi sijoittuneet joukkueet karsivat vielä joukostaan kaksi jatkajaa. Kolmen parhaan ulkopuolelle jääminen merkkaa automaattisesti pelien päättymistä.

Nyt kolmanneksi nousseella Feralla karsinta jatkosarjaan ei ole aivan omissa käsissä. Vaikka raumalaiset voittaisivat viimeisen runkosarjan ottelunsakin, niin Pesäkarhut saattaa rästipelinsä turvin nousta vielä ohi. Nyt tilanne on kuitenkin se, että Pesäkarhuille yksikin pistemenetys kahdesta viimeisestä ottelusta voi mahdollisesti tietää paikan lipsumista käsistä, mikäli Fera hoitaa viimeisen ottelunsa kunnialla.

Feran B2-joukkueen viimeinen ottelu runkosarjassa pelataan keskiviikkona 26. kesäkuuta. Vastustajaksi Otanlahden pesiskentälle saapuu Pöytyän Urheilijat. Ottelu alkaa kello 18:00.

Matti Airola, Fera ry

Edellinen
Edellinen

Rauman Lukolle karvas tappio Turussa

Seuraava
Seuraava

Laitilassa pelattiin lauantaina perinteinen markkinaottelu