Laitilassa pelattiin lauantaina perinteinen markkinaottelu
Laitilan Munamarkkinoilla on perinteisesti pelattu pesäpallo-ottelu ja tänä vuonna oli Jyskeen naisten Ykköspesisjoukkueen vuoro. Jyske sai vastaansa Ruoveden Pirkat, jonka Jyske murskasi lukemin 2-0 (21-4, 8-2).
Laitilan Jyskeellä ja Feralla on seurayhteistyötä jonka johdosta myös Ykköspesiksen riveissä nähdään runsaasti raumalaispelaajia. Lauantain markkinaottelussa hurjimmassa vireessä oli kuitenkin seuran oma pelaaja Pauliina Aalto. Illan saldoksi Aalto kirjasi käsittämättömät kaksi kunnaria ja kuusi tavallista lyötyä sekä kuusi tuotua juoksua. Kärkilyöntejäkin ottelussa Aallolle merkattiin 17/18.
Feralaisista tehoikkaimpana oli Janika Lipsula lyöden viisi juoksua ja tuoden kaksi. Lisäksi Kati Tanhua ja Linda Lehtonen toivat yhteensä peräti yhdeksän juoksua.
Laitilan Jyskeen kotiotteluiden ajankohdat löydät seuraavasta osoitteesta:
http://laitilanjyske.sporttisaitti.com/pesapallo/naiset/