Lukko pelaa viikonloppuna kaksi ottelua
Naisten Superpesisjoukkue Rauman Lukko aloittaa tulevana viikonloppuna harjoituspelit ulkona. Ennen Superpesiskauden avausta joukkue pelaa neljä harjoitusottelua, joista siis kaksi tulevana viikonloppuna.
Kevät on vihdoin täällä, ainakin kalenterin mukaan. Silloin on aika aloittaa harkkapelit ulkona, siellä minne pesis kuuluu, kuten myös pesismakkarat ja KUNU-sinappi.
Lukko aloittaa ulkokauden Topteam-Areenalla 25.4 klo 13:00 Vihdin Palloa vastaan. Etelän leirin jälkeen on päästy ulos treenaamaan vaihtelevissa olosuhteissa. Into on ollut kova ja kuvioita on hiottu kuntoon. Nyt on yleisöllä mahdollisuus nähdä kentällä paluumuuttajat Enni Kylä-Kause, Jenna Kammi-Rahnasto ja Kaisa-Maija Rosvall tosi toimissa. Samoin koko Lukon joukkue tulee antamaan näytön kevätkunnostaan. Ikävä asia on, että Vihdistä siirtynyt Marika Karhu on loukkaantuneena eikä pelaa lauantaina. Muuten tarjolla on iloista Lukkopesistä, intohimoa, periksiantamattomuutta, suuria tunteita ja taistelua joka hetkellä. Tule ja näe uusiutunut Lukko, ota mukaan ystävätkin. Otteluun on ilmainen sisäänpääsy. Muita harjoituspelejä ei kevään mittaan sitten kotiareenalla superpesisnaiset pelaakaan. Nyt siis kaikki paikalle, hopi, hopi!
Sunnuntaina Lukko matkustaa Seinäjoelle tekemään hyvää. Seinäjoen Maila-Jussit – Lukko on hyväntekeväisyysottelu, kahden miesten pelin lisäksi, joista lipputuloista saatava tuotto menee suoraan Iceheartsin toimintaan. Ollaan siis hyvällä asialla. SMJ nousi täksi kaudeksi superiin. On kuitenkin osoittanut vaarallisuuden talvella pelaamalla tasan Lapuan kanssa ja taistellen tiukasti mm. Kirittäriä vastaan. Joukkue on nuori, mutta sitä vastoin pelinjohto on kokeneissa käsissä. Jukka "Tura" Peltoniemi ja Jari Mäkelä edustavat kokemusta, jota nuori joukkue tarvitsee. Lukkarina häärii Krista "Japin tyttö" Tyynelä, josta on lupa odottaa seuraavaa huippulukkaria naisten superiin. Mielenkiintoinen ottelu tiedossa ja ei tässäkään anneta taka-askeleita yhtään!
Ottelu alkaa Ilkka-areenalla su 26.4 klo 14:30. Kaikki Pohjanmaalla olijat paikalle kannustamaan Lukkoa ja maksamaan pääsylippu hyvään tarkoitukseen.
Näin starttaa Lukon matka kohti Superpesiskesää. Töitä on tehty ja tullaan tekemään koko kesä. Toivotaan, että yleisö löytää katsomoihin sankoin joukoin. Me olemme valmiit lyömään kaiken peliin avausvihellyksestä lähtien! Ole siis jo lauantaina paikalla ja kannusta uusiutunut Lukko voittoon!
Jarmo Ania
pelinjohtaja
Rauman Lukko Superpesis